W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
2 Zář, 2013

Posted by in Kraťasy | 1 Comment

Črty z výpravy do Nguky

Pět drabblat, která vznikla jen tak. V jednom souboru mám zapsánu spoustu nápadů, námětů a podobně. Občas se i něco uplatní jako v případě těchto črt.

Črty z výpravy do Nguky

1.

Čokli chechtaví kroužili nad lodí a hladově pozorovali rybáře. Na člověka by si nikdy netroufli zaútočit, ale čerstvě vylovené ryby, to byla hostina bez práce. Přesto museli šelmy počítat s tím, že sítě jsou stráženy muži ozbrojenými v lepším případě pro létavce tyčí, v horším pistolí. Ti ustrašenější z čoklů čekali na odpadky, které později sami námořníci vyvrhnou do moře.

Jeden se osmělil a slétl až ke mně. Zmerčil moji makrelu, ryba byla zabalená v papíru, ale cítit by byla i skrz kamennou zeď. Zvědavě natahoval čumák.

Než dojedl, rychlými tahy se ocitl v mém skicáku.

2.

Posedali na smotaná lana či krabice přichystané pro zítřejší nakládání. Těm nejskromnějším stačila i tvrdá zem. Hloučkem kolovalo vyprávění i lahve rumu. Zítra vyrazí na několikaměsíční plavbu, tak si musí poslední doušky volna užít naplno. Zachumlán do svého kabátce jsem naslouchal vyprávění ostrých mořských vlků a střídavě si čmáral po papíře.

Pak se slova chopil jeden dlouhán s puškou přes rameno. Jeho neustále napjaté tělo a zjizvená tvář vypadaly v záři petrolejek působivě. Musel to být ten lovec, o kterém se zmínil kapitán, že poplave s námi.

3.

Přihnul si a začal:

„Znal jsem jednoho námořníka, moc milej chlap, párkrát mi upravil fasádu, když prohrál v kartách, ale já švindloval, takže jsme si kvit. No zkrátka, on si tuhle nechal dělat takový ten obrázek inkoustem nastálo. On to nebyl vobyčejnej obrázek, ale věta v čongštině, jenže to nevěděl.

Jedna prostitutka v další štaci mrkla na tu jeho pazouru a s klidem mu vmetla do ksichtu, že někdo, kdo se ‚rozveselí sám‘ ji vlastně nepotřebuje. Měl to na talíři celé tři měsíce, dokud nezačal pracovat na jiné lodi. Když jsem ho viděl naposledy, nosil přes ten smolnej obrázek obvaz.“

4.

Jásavý hukot rozrážených vln přehlušil všechny zvuky, odtrhnul mě tak od spěchající posádky a jednoho nešťastného plavčíka zvracejícího přes okraj lodě a zanechal mě samotného s mými myšlenkami.

Když jsme vyplouvali, kolem stožárů a mezi plachtami proletěla skupinka čoklů chechtavých, byl jsem si jist, že s nimi letěl i ten, kterého jsem včera nakrmil.

Zahleděl jsem se k obzoru očekávaje ta slova plná sladkého příslibu.

„Země na obzoru!“

5.

Posádka se mi ztratila v hustém porostu, ale já svého lelkování nelitoval. Naskytl se mi dechberoucí pohled. Na vzdálený útes vyšel tvor s tělem podobným koni, ale celé tělo měl pokryto šupinami jako ještěr. Na nose se mu v záři slunce leskla kovová čepel.

Scalecorn zatřepal svou podlouhlou hlavou, jasná hřívá mu vlála kolem hlavy. Pak šupinaté zvíře zaržálo a vypustilo do vzduchu blesk. Byl to nádherný pohled. Spojení jemné krásy a tvrdé síly, jaké se jinde v přírodě nedalo najít. Scalecorni byli dokonalí. Působili subtilně, ale nic se jim nevyrovnalo.

Snad jen má kresba zachycující tento okamžik.

  1. I ran Win98 with 8 megs, but it wasn’t pretty. I think 95 did OK with 8 megs. But 4 megs? Man, that’s Win3.x terArtoiy.rh, the good old days when you could exit out of the GUI eyecandy and get back to work in DOS…

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge